НЕДОБРОСОВІСНИЙ СУСІД ЗАТОПИВ КВАРТИРУ: ЩО РОБИТИ В ТАКОМУ ВИПАДКУ

У повсякденному житті кожного з нас можуть виникнути непередбачені проблеми внаслідок дій інших осіб. Порушення правил добросусідства та проживання в багатоквартирному будинку нерідко створюють дискомфортні умови та вносять корективи у звичний спосіб життя. Досить неприємним наслідком такого порушення може стати затоплення вашої квартири сусідом зверху. Для того, аби зняти з себе тягар ремонту пошкодженого майна за власний рахунок, необхідно знати, як правильно діяти в даній ситуації.
Незалежно від обставин та причин затоплення квартири ваш сусід повинен відшкодувати завдані збитки, за умови дотримання наступних дій:
- Фіксування факту залиття
Йдеться про складання відповідного Акту затоплення квартири. Для цього запрошується комісія балансоутримувача, котрий надає послуги з утримання даного будинку. Цей Акт є важливим доказом при подачі позову про відшкодування моральної та майнової шкоди, адже суд винесе рішення на вашу користь тільки у тому випадку, якщо належним чином буде доведено факт самого затоплення. На законодавчому рівні складання відповідного Акту закріплено у п. 2.3.6 «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 р. №76 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за №927/11207.
Додаткова порада: Обов’язково зафіксуйте наслідки затоплення за допомогою фото- і відеозйомки. Ці кадри слугуватимуть додатковим доказом самого факту затоплення квартири. Перед записом бажано запросити двох-трьох сусідів, які погодяться стати свідками і при необхідності підтвердять ваші свідчення в суді.
- Встановлення розміру шкоди
Дійти висновку в емоційній дискусії з сусідом стосовно розміру відшкодування збитків вкрай тяжко. В даній ситуації необхідним є залучення експерта, який в передбаченому законом порядку пройшов атестацію та має відповідний сертифікат. Без висновка експерта довести обсяг і суму збитків практично неможливо, адже фото чи відео будуть лише доказом факту збитків, а їх вартість підтверджується експертним висновком. Якщо в результаті затоплення квартири були пошкоджені меблі та техніка, для оцінки завданої шкоди необхідно провести також товарознавчу експертизу.
- Мирне вирішення проблеми
При вирішенні будь-якого спору необхідно надавати пріоритетність досудовому врегулюванню, адже судовий порядок потребує завжди більше ваших зусиль, часу та грошей. Спробуйте дійти консенсусу у визначенні розміру завданої шкоди, обґрунтувавши вартість пошкодженого майна.
Додаткова порада: Навіть, якщо ви дійшли згоди щодо відшкодування матеріальної шкоди, не ігноруйте факт фіксування залиття квартири. Раптом ваш сусід опиниться недобропорядною людиною і, згодом, почне маніпулювати вами внаслідок відсутності доказів затоплення.
- Судовий порядок вирішення справи
Відсутність домовленості між вами і винуватцем залиття свідчить лише про те, що залишився лише один спосіб вирішення проблеми – суд. В такому випадку, слід пам’ятати, що ви маєте право на відшкодування не тільки матеріальної шкоди, а й моральної. Згідно з п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. №4, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Тільки належне обґрунтування та встановлення чіткого розміру моральної шкоди призведе до позитивного судового рішення.
Форма Акту затоплення квартири
Як правильно скласти Акт затоплення квартири? Обов’язково потрібно вказати наступну інформацію:
- Число, місяць, рік складання акту;
- ПІБ та посади членів комісії;
- відомості про власника (наймача, орендаря) квартири, якому було завдано збитків: ПІБ, точна адреса, поверх та форма власності;
- відомості про винуватців затоплення (власників квартири, з якої було завдано збитків), якщо такий встановлений / відомий: ПІБ, точна адреса, поверх та форма власності;
- причини та характер затоплення;
- інформація про матеріальну шкоду (перелік та орієнтовна вартість пошкодженого майна, обсяг ремонтних робіт)
- висновок комісії по встановленню вини особи, яка вчинила затоплення.
Пам’ятайте:
- Акт залиття квартири, який не містить вищезазначеної інформації, не може бути належним і допустим доказом заподіяння майнової шкоди та свідчити про вину заподіювача шкоди (постанова КЦС ВС по справі №2-1974/11 від 21.02.2018 року, постанова КЦС ВС по справі №465/2120/14-ц від 10.05.2018 року);
- якщо власник житла, який спричинив залиття, відмовляється від підписання акту, це не може вплинути на його правильність та юридичну значимість (постанова КЦС ВС по справі №753/20314/15-ц від 12.11.2018 року).
Новина взята з сайту: https://www.dmlawyer.top/uk/nedobrosovisnyi-susid-zatopyv/